بحثهایی در رابطه با حذف شدن یک کوین!

پیش‌زمینه

کریگ رایت از اوایل آپریل اکانتش رو غیرفعال کرد. گفت که میام ازتون شکایت میکنم! اولین کسی که کریگ دنبال اون افتاد، همین گربه‌ فضانورد بود، یعنی هادل‌نات. کریگ رایت به ادعای شکایت از هادل‌نات اکتفا نکرد و چون هویت طرف رو نمیدونست، برای پیدا کردن اون کاربر جایزه تعیین کرد!

هممم، این یعنی اینکه یه آدم پولدار داریم که عملا جایزه گذاشته که برید شکار یه آدم! حق داره اینکارو بکنه؟ شاید! من نمیدونم! ولی من اینو میدونم که خیلیا خوششون نیومد که دوستشون داره شکار میشه و همه جلوی کریگ رایت ایستادن (از جمله خودم). کمپین تنظیم شد و حتی فاند براش جمع شد!

بازتاب همچین حرکتی در کنار ادعاهای بی انتهای کریگ رایت به ساتوشی بودن، تخریب تو این فضا و فریب اذهان عمومی، نچسب بودن کاریزمای کریگ و جنجال‌هایی که از قدیم تا به امروز به پا کرده کلی دلیل هستن که بالاخره یکیشون احتمالا منجر شده یه آدمی مثل مدیر بایننس تهدید کنه که کوینی که رهبرش کریگ رایت هستش رو از اکسچنجش حذف کنه! من نمیدونم کدوم دلیل ولی نظرم اینه که اینا دست به دست هم دادن. بعد از اینکه بایننس تهدید کرد که کوین کریگ رایت رو حذف میکنه، کریگ باز آروم ننشست و برای پیتر مک‌کورمک مجری پادکست what bitcoin did شکایت فرستاد و از پیتر خواست که یه عذرخواهی علنی بکنه و توی دادگاه هم بیاد از کریگ عذرخواهی کنه! بایننس که دوباره اقدامات کریگ رو دید، حرکتش رو زد و گفت “اوکی دیگه تهدید بسه بایننس کوین bsv رو حذف میکنه”. به دنبال این حرکت جاهای دیگه‌ای هم اعلام کردن اونا هم حذف میکنن! (تا به الان، ولت بیتفی، ولت بلاکچین‌دات‌کام، اکسچنج شیپ‌شیفت و احتمالا اکسچنج کراکن)

راستی با این منطق که مثلا یکی باید از کریگ عذرخواهی کنه، به نظرتون به خاطر این حرفای بی دلیل کریگ (تا به امروز) درواقع این کریگ نیست که باید از کامیونیتی و جنجال‌هایی که به پا کرده عذرخواهی کنه؟ نمیدونم. قضاوت با شماست!

آیا بایننس تحریم‌چی هستش؟

اولین چیزی که می‌خواستم بهش اشاره کنم بحث شباهت حذف شدن کوین به تحریم شدن هستش. شما کوین‌هاتون رو برمیدارین می‌برین یه جای دیگه ازشون استفاده می‌کنید! این کجاش شبیه تحریمه؟

تحریم و سانسور عملا فقط توسط دولت‌ها امکان پذیر هستش! میگین چرا اینو میگم؟

تعریف دولت با یه خورده تعدیل از ماکس وبر اینه:

انحصار
قلمرو
مشروعیت
زور

این چهار عنصر یک دولت رو شکل میدن. یعنی:

بدنه‌ای (نه چندان ساختارمند) که (به شکل موفقی) ادعای انحصار استفاده‌ی مشروع از زور فیزیکی رو تو چارچوب یه قلمروی معین داشته باشه.

یه بدنه اگه این چهار عنصر رو با هم نداشته باشه نمیتونه دولت به شمار بیاد. حالا بایننس نه مشروعیتی به عنوان قانونگذار یا رهبر داره! نه قلمرویی رو برای خودش اتخاذ کرده، اسلحه و ارتش نداره و نمیتونه هم به شما زور بگه. اگه بایننس بگه از این به بعد من از bsv خوشم نمیاد و حذفش میکنم به این معنی نیست که شما اگه از bsv استفاده کنید توسط بایننس میاین دستگیر میشین یا که حساباتون بسته میشه و الخ..

اصلا بگیم که همه بیزنس‌های کنونی کریپتویی bsv رو حذف کنن! خب این یه فرصت خوبه که یه نفر بره یه بیزنس بزنه و از bsv استفاده کنه و سود بگیره! این بازاره و همیشه اینطوری عمل میکنه! کسی هم نمیتونه با ارتش بالا سر اون بیزنس بره و جلوش رو بگیره!

چرا بعضی از اکسچنج‌ها تصمیم به حذف کردن bsv گرفتن؟!

هیچکس قطعی نمیدونه! این یه اثر شبکه‌ای هستش که به شکل غیرکنترل شده صورت میگیره. حرکت یه دسته از ماهی‌ها رو دیدین؟ توی اون آشوب حرکت اونهمه هارمونی و هماهنگی میشه دید! رهبر دارن؟ ..کسی حرکتشون رو تنظیم کرده؟ … نه!

من یه سری دلایل احتمالی رو لیست میکنم، قضاوت با شما:

  • طرفداری اون اکسچنج از جامعه بیتکوین و جذب کاربران بیتکوینی به سمت بیزنس‌ خودشون! یعنی با حذف کردن bsv نه فقط مشتری از دست نمیدن، بلکه حتی ممکنه مشتری بیشتری بدست بیارن
  • غیر امن بودن شبکه bsv: چون الان شبکه bsv کسری از هشریت شبکه بیتکوین نیست و اگه یه درصد خیلی کمی از ماینرهای بیتکوین که هم الگوریتم هستن با bsv بخوان بهش حمله کنن راحت میتونن انجامش بدن و تنها کسی که متضرر میشه این وسط و تارگت حمله هستش اکسچنج‌ها هستن! قبلا اینچنین حمله‌هایی به سر بیتکوین گولد و اتریوم کلاسیک و از این قبیل کوین‌ها اومده! (همین الان کوین‌بیس 1008 کانفرم میخواد تا یه تراکنش bsv رو تایید کنه! چون احساس خطر میکنه!)
  • تهدیدهای صاحب کوین bsv یعنی همون کریگ رایت که این حرکت خودش کافیه بقیه علیه‌ش متحد بشن!
  • طرفداران این کوین با ادعای بیتکوین اصلی بودن، فضا رو آلوده کردن و این شاید یه نوع برخورد باهاشون باشه تا کاربران معمولی تو فضای بیتکوین رو دیگه سردرگم نکنن (بیکش هم یه کوین دیگه ست که طرفداراش به این رفتار عادت دارن)
  • دلایل دیگر که الان ممکنه به ذهنم خطور نکنن!

آیا این دلایل کافی هستن برای اینکه کوینی رو از اکسچنجت حذف کنی؟ به نظر من آره! اگه نظر شما مخالف من هستش، میفهمم و درک میکنم!

مارکت و تمرکزگرایی

بحث‌هایی تو کامیونیتی شد از این قبیل که اینچنین حرکتایی (یعنی حذف یک کوین) تمرکز قدرت هستن! حالا توزیع قدرت تو بیتکوین به چه شکله؟

۳ بخش تو بیتکوین هستن که قدرت بینشون توزیع شده‌ست. یعنی:

۱. ماینرها

۲. مرچنت‌ها (اکسچنج‌ها هم تو این طبقه قرار می‌گیرند)

۳. توسعه‌دهنده‌ها

الف) اگه جایی شنیدین که ماینرا قدرت رو تو دستشون دارن، یادتون باشه که uasf بهمون نشون داد که اینطور نیست!

ب) اگه جایی شنیدین مرچنت‌ها (همون بیزنس‌ها) قدرت رو تو دستشون دارن یادتون باشه که بیت‌پی و بیتترکس و خیلی بیزنس هست که از عرش به فرش اومدن. مرچنت‌ها نودهای مولد اقتصادی هستن و اگه یوزر از دست بدن نه دیگه نود مولد هستن که تاثیری تو تصمیم‌های شبکه بتونن بذارن و از اونجا که یوزر از دست دادن نه دیگه سودزا هم هستن و از بین میرن. (حتی بیتمین سازنده ماینرها رو هم میشه بهش اشاره کرد که خیلی سعی کرد قدرت رو دستش بگیره ولی هم از سمت بخش ماینر بودن شکست خورد هم از سمت مرچنت بودن ضرر زیادی خورد)

ج) اگه جایی شنیدین توسعه‌دهنده‌ها قدرت رو تو دستشون دارن یادتون باشه که جف گرزیک تو واقعه فورک segwit2x تنها موند و شکست خورد و یا حتی مثلا تعداد بی‌شماری فورک که از بیتکوین صورت گرفته ولی کسی بهشون اهمیت هم نمیده.

پس به تنهایی هیچ‌کدوم نمیتونن صاحب قدرت توی بیتکوین باشن. این‌ها همه وقتی دست به دست هم میدن میشن یه سیستم توزیع شده‌ی قدرت تو بیتکوین!

حالا فکرش رو بکنیم که بایننس خیلی بخواد قدرتمند بشه و برای شبکه بیتکوین تصمیم بگیره. چی میشه؟ بزارین مثال بیت‌پی رو براتون بزنم.

بیت‌پی وقتی خواست برای بیتکوین تو واقعه 2x تعیین تکلیف کنه، یه مشت محکم از بقیه‌ نقاط قدرت خورد (ماینرا ولش کردن، دولوپرا با جف گرزیک همراه نشدن و یه شکست تمام عیار رقم خورد براشون) اگه به نظرتون بایننس صاحب قدرت هستش باید یادتون باشه که یه مرچنت هستش و اگه پاش رو فراتر از گلیمش بزاره و بخواد برای شبکه بیتکوین تعیین تکلیف بکنه اونوقت این سیستم توزیع شده قدرت به حسابش میرسه و بایننس نمیتونه از کاری که کرده سالم بیرون بیاد! اگه هم بایننس اصرار کنه رو خرابکاریش اونوقت ضرر میخوره و کاربر از دست میده و این آخرین چیزیه که یه بیزنس مثل بایننس برای خودش میخواد!

چرا باید مقاومت کنیم؟

چرا باید جلوی حمله‌هایی مثل:

فورک‌هایی که ادعای “بیتکوین بودن” میکنن، ماینرهایی که میخوان کنترل شبکه رو تو دستشون بگیرن، یه بیزنس که کاربراش رو میخواد گول بزنه و یه کوین دیگه جای بیتکوین بهشون بده، کلاه‌بردارها یا حتی قلدرهایی که سعی میکنن کامیونیتی بیتکوین رو تهدید کنن که خفه بشن (مثل کریگ رایت)، مقاومت کنیم؟

تکنولوژی یه ابزاره! تکنولوژی خودش منشا امنیت سیستم نیست! تکنولوژی فقط یه ابزاره که به مردم کمک میکنه که امنیت چیزی که ارزشمند میدونن رو تامین کنن. یه سرور رو با فایروال نمیشه امن کرد! اگه اتاق سرور در نداشته باشه و اگه اون در قفل نداشته باشه و اگه اون قفل بالاش یه نگهبان نباشه که حاضر باشه ریسک صدمه دیدن از سمت یه خرابکار رو به جون بخره،‌ اون سرور رو نمیشه امن کرد!

بیتکوین هم با این مثال فرقی نمیکنه. بیتکوین توسط آدم ها امن میشه! آدم‌هایی که حاضرن از خودشون مایه بذارن و ریسک کنن. هدف از غیرمتمرکز کردن هم اینه که این ریسک رو بین آدم‌های زیادی توزیع کنیم! یه سیستم متمرکز کل ریسکش به گردن یه آدم هستش ولی یه سیستم غیرمتمرکز ریسکش رو بین آدما توزیع میکنه و این آدما هستن که امنیت رو تامین میکنن.

تو بیتکوین هم آدما ریسک رو بین خودشون توزیع میکنن. ماین کردن، توسعه‌دادن،‌ خدمات/کالا دادن به ازای بیتکوین (مرچنت‌ها). تمایل و توانایی این آدم‌ها به مقاومت کردن هستش که باعث امنیت بیتکوین میشه. اگه آدم‌ها این ریسک‌ها رو نپذیرن، اونوقت امنیتی تو سیستم بیتکوین وجود نداره. اگه تعداد بیشماری آدم ریسک بپذیرن، اونوقت این ریسک توزیع میشه و به حد مینیمم میرسه! بیتکوین جادوجنبل نیست یه ابزاره، تکنولوژیه و این تکنولوژی خودش منشا امنیت سیستم نیست. آدم‌هایی که اهمیت میدن و درگیر بیتکوین هستن و حاضرن ریسک کنن و خطر کنن، این‌ها هستن که امنیت بیتکوین رو تامین میکنن، ریسک رو بین خودشون تقسیم میکنن و متعاقبا، قدرت بیتکوین هم بین این آدم‌ها توزیع میشه!

اگه این آدم‌ها جلوی حمله‌ها ایستادگی نکنن بیتکوینی وجود نخواهد داشت!